TAKE ME SOMEWHERE NICE najbolji film 25. izdanja Sarajevo Film Festivala

[ssba]
August 23rd, 2019

U Narodnom pozorištu u Sarajevu dodijeljene su nagrade 25. Sarajevo Film Festivala – čime je oficijelni, takmičarski dio najvećeg filmskog festivala u regiji zvanično i završio. Najboljim igranim filmom proglašen je Take Me Somewhere Nice, režiserke Ene Sendijarević.

 

take me

 

Srce Sarajeva za najboljeg režisera takmičarskog programa igrani film otišlo je u ruke Emina Alpera za film Tri sestre. Najboljom glumicom proglašena je Irina Jambonas za film Rounds. Za najboljeg glumca 25. Sarajevo Film Festivala proglašen je Levan Gelbakhiani za ulogu u filmu And then We Danced.

 

najbolja glumica

 

Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je When Persimmons Grew, režisera Hilala Baydarova.

 

 

Ostale nagrade:

 

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM

POSLEDNJA SLIKA O OCU

Hrvatska, Srbija, Grčka

Režija: Stefan Ðorđević

 

 

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

POSLJEDNJE PUTOVANJE NA MORE / ULTIMUL DRUL SPRE MARE

Rumunija

Režija: Adi Voicu

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

 

Žiri:

Nadav Lapid (reditelj, Izrael)

Philippe Bober (osnivač kompanije Coproduction Office, producent i poduzetnik, Francuska)

Arild Andressen (reditelj i scenarista, Norveška)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM

ŠERBET

Srbija

Režija: Nikola Stojanović

Novčanu nagradu u iznosu od 1.000 € obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.

 

TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

 

Žiri:

Emilie Bujès (umjetnička direktorica međunarodnog filmskog festivala Visions du Réel u Nyonu, Švicarska)

Orwa Nyrabia (umjetnički direktor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Amsterdamu, Sirija)

Nenad Puhovski (Ravnatelj Factuma i direktor ZagrebDoxa, Hrvatska)

 

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

KAD SU RASLE JAPANSKE JABUKE / XURMALAR YETIŞƏN VAXT

Azerbejdžan, Austrija

Režija: Hilal Baydarov

Novčanu nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Vlada Švicarske.

 

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

GOMILA MATERIJALA

Bosna i Hercegovina

Režija: Sajra Subašić

Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €.

 

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA

EUFORIJA POSTOJANJA / A LÉTEZÉS EUFÓRIÁJA

Mađarska

Režija: Réka Szabó

Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske.

 

POČASNO SRCE SARAJEVA

Alejandro González Iñárritu (reditelj)

Paweł Pawlikowski (reditelj)

Isabelle Huppert (glumica)

Tim Roth (glumac)

 

CINELINK NAGRADE

 

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA 2019

 

Žiri koprodukcijskog marketa:

 

Sehad Čekić, Film Centre of Montenegro

Georges Goldenstern, Cinéfondation

Behrooz Hashemian, Silkroad Production

Čedomir Kolar, A.S.A.P. Films

Annamaria Lodato, ARTE France Cinéma

Emma Scott, Screen Ireland

 

SPECIJALNO PRIZNANJE

FOREVER HOLD YOUR PEACE

Režija: Ivan Marinović

Scenarij: Ivan Marinović

Producenti: Marija Stojanović i Ivan Marinović

Produkcijska kuća: Adriatic Western, SENSE Production

Crna Gora, Srbija

 

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA

THE HAPPIEST MAN IN THE WORLD or LESSONS IN LOVE

Režija: Teona Strugar Mitevska

Scenarij: Elma Tataragić, Teona Strugar Mitevska

Producentica: Labina Mitevska

Produkcijska kuća: Sisters and Brother Mitevski

Sjeverna Makedonija

 

Eurimages Coproduction Development nagrada – 20,000 €

 

NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE

THIRD KIND

Režija: Yorgos Zois

Scenarij: Yorgos Zois, Yorgos Kozanitas

Producenti: Stelios Cotionis, Antigoni Rota

Produkcijska kuća: Foss productions, Squared Square

Grčka

 

Nagrada Filmskog centra Crne Gore – 10,000 €

 

THE ARTEKINO INTERNATIONAL NAGRADA

MIGNON

Režija: Sofia Georgovassili

Scenarij: Sofia Georgovassili

Producenti: Vasilis Chrysanthopoulos, Irina Andreea Malcea

Produkcijska kuća: PLAYS2PLACE, Luna Film

Grčka, Rumunija

 

The ArteKino International nagrada – 6.000 €

 

EAVE + STIPENDIJA

Judit Stalter

 

CINELINK DRAMA NAGRADA

 

CineLink Drama žiri:

Ivana Miković, Firefly Productions

Janez Virk, Radio Television Slovenia

Meinolf Zurhorst, Consultant

 

SABRE

Kreatori: Goran Stanković, Vladimir Tagić

Režija: Goran Stanković, Vladimir Tagić

Scenarij: Goran Stanković, Vladimir Tagić

Saradnica na scenariju: Maja Pelević

Producentica: Snežana van Houwelingen

Produkcijska kuća: This and That Productions

Srbija

 

Filmski centar Srbije: CineLink Drama Nagrada – 10,000 €

 

WORK IN PROGRESS NAGRADE

 

Work In Progress žiri:

 

Frederic Boyer, Tribeca Film Festival

Bernd Buder, Connecting Cottbus

Petra Gobel, The Post Republic

Zülfikar Kürüm, Turkish National Radio Television

Agathe Valentin, Totem Films

 

TRT NAGRADA

FISH EYE (dokumentarni film)

Režija: Amin Behroozzadeh

Producentica: Mina Keshavarz

Produkcijska kuća: MinDoc Film Production

Iran

 

TRT nagrada – 25,000 €

 

IRIDIUM CINELINK NAGRADA

NEVE SHAANAN (igrani film)

Režija: Idan Haguel

Producent: Itay Akirav

Produkcijska kuća: Film Harbor

Izrael

 

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20,000 €

 

POST REPUBLIC NAGRADA

THINGS WORTH WEEPING FOR (igrani film)

Režija: Cristina Groșan

Producentica: Judit Stalter

Produkcijska kuća: Laokoon Filmgroup

Mađarska

 

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 50,000 €

 

DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE 2019

 

Žiri Docu Rough Cut Boutiquea

Catherine Le Clef, CAT&Docs

Laurien ten Houten, IDFA

Hanka Kastelicová, HBO Europe

Cristian Nicolescu, Digital Cube

Leena Pasanen, DOK Leipzig

 

HBO EUROPE NAGRADA

LEGACY

Petya Nackova

Bugarska

 

HBO EUROPE nagrada: 2000 €

 

DIGITAL CUBE NAGRADA

Petya Nackova

Bugarska

 

Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 €

 

IDFA NAGRADA

HOLY FATHER

Andrei Dascalescu

Rumunija

 

Pobjednik će učestvovati na Međunarodnom filmskom festivalu dokumentarnog filma u Amsterdamu (IDFA) 2019.

 

CAT&DOCS NAGRADA

THE DIVAS

Máté Kőrösi

Mađarska

 

CAT&DOCS nagrada – 2000 €

 

DOK LEIPZIG – DOK PREVIEW SELECTION NAGRADA

IT’S HER STORY

Asia Dér, Sára Haragonics

Mađarska

 

Nagrada je učešće i prezentacija na festivalu Dok Leipzig, u DOK Preview selekciji.

 

PARTNERSKE NAGRADE 25. SARAJEVO FILM FESTIVALA

 

NAGRADE UDRUŽENJA FILMSKIH RADNIKA BIH

 

NAGRADA IVICA MATIĆ

Projekat Sarajevo Grad Filma

 

NAGRADA IVICA MATIĆ

Nagradu za ukupan doprinos bosanskohercegovačkom filmu (za umjetnike i saradnike) komisija dodjeljuje Vesku Kadiću i Milenku Uherki

 

CINEUROPA NAGRADA

UKRUG / V KRAG

Režija: Stephan Komandarev

 

CICAE NAGRADA

PRIČA O TRI SESTRE / KIZ KARDEŞLER

Režija: Emin Alper

 

KVALIFIKACIJA SARAJEVSKOG KANDIDATA ZA NOMINACIJU ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU 2019.

PRETJERIVANJE ĆE NAS SPASITI / EXCESS WILL SAVE US

Režija: Morgane Dziurla-Petit

 

Kvalifikacija i za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti

 

NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM

 

NAJBOLJI FILM

KOSTAKURTA (BAJKA O SATANKRAJINI)

Režija: Saša Karanović

 

SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA

NISAM OVDJE

Režija: Sara Radusinović

 

SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA

NIT’ JE VEDRO NIT’ OBLAČNO

Režija: Anvar Nijemčević

 

BEST PACK & PITCH NAGRADA (TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH)

PELIKAN BLUE

THE POSSESSED

 

HBO EUROPE NAGRADA

WILLOWS

PLAYGIRL

 

ICDN CASTING DIRECTORS NAGRADA

Sara Törnkvist

 

 




Najčitanije

Something is wrong.
Instagram token error.
Load More







FBL | MACCHIATO | MODA | LJEPOTA | LIFESTYLE | ART ATTACK | ZDRAV ŽIVOT | GEEKOLOGIE | COMMUNITY | ADRESAR

MARKETING | KONTAKT | IMPRESSUM

© 2013 - Sva prava zadržana - Fashion, Beauty, Love. Design by White Rabbit team