Muzej ratnog djetinjstva pridružio se međunarodnom projektu texTALES, koji spaja modu i pripovijedanje kako bi podržao društvenu i profesionalnu inkluziju migranata i migrantkinja. Kroz ovaj inovativni pristup, migranti/migrantkinje će imati priliku da kroz dizajn i izradu odjeće ispričaju vlastite priče i iskustva.
U okviru krojačkih radionica u Italiji (Faenza), Francuskoj (Pariz) i Grčkoj (Atina) migranti i migrantkinje će raditi zajedno s profesionalnim
krojačima i krojačicama na kreiranju održive kolekcije odjeće. Svaki odjevni komad u ovoj kolekciji postaje više od same mode – on nosi ličnu priču i odražava jedinstveno životno putovanje onih koji su ga stvorili.
Kao institucija posvećena očuvanju sjećanja, Muzej ratnog djetinjstva igra ključnu ulogu u ovom projektu. Njegova misija u texTALES-u je prikupljanje i dokumentovanje priča učesnika i učesnica te njihovo utkivanje u narativ projekta. Kroz svoju ekspertizu u pripovijedanju i muzejskim praksama, Muzej osigurava da ove priče dobiju pažnju koju zaslužuju i budu predstavljene široj publici.
Projekt će kulminirati u proljeće 2026. godine, kada će kolekcija biti predstavljena na putujućim modnim revijama i pop-up događajima širom Italije, Francuske i Grčke. Ova dešavanja neće samo predstaviti kolekciju, već će i skrenuti pažnju na migraciju kao izvor kreativnosti, otpornosti i inovacija. Istovremeno će podstaći širu diskusiju o rušenju stereotipa, značaju kulturnog dijaloga te podizanju svijesti o ekološkom i društvenom utjecaju modne industrije.
Službeno pokrenut u oktobru 2024. godine, texTALES je sufinansiran kroz program Kreativna Evropa i okuplja organizacije iz četiri evropske zemlje: Farsi Prossimo ODV (Italija), ANKAA (Grčka), Espero Atelier (Francuska) i Muzej ratnog djetinjstva (Bosna i Hercegovina). Kroz ovaj projekt, moda postaje moćno sredstvo pripovijedanja, osnaživanja i društvenih promjena.