Vlada Australije planira usvojiti zakon kojim će se zabraniti korištenje društvenih mreža za djeci mlađoj od 16 godina, izjavio je na konferenciji premijer Anthony Albanese, piše Reuters. Ovaj paket mjera, za koji se smatra da je među najstrožim u svijetu, mogao bi postati zakon krajem sljedeće godine.
U okviru ovog zakona, Australija trenutno testira sistem za verifikaciju starosti, koji će pomoći u sprječavanju pristupa društvenim mrežama za osobe mlađe od 16 godina. Društvene mreže nanose štetu našoj djeci i vrijeme je da tome stanemo na kraj, izjavio je premijer Anthony Albanese na konferenciji za novinare.
Premijer je ukazao na opasnosti koje prekomjerna upotreba društvenih mreža predstavlja po fizičko i mentalno zdravlje djece, posebno djevojčica, koje su izložene štetnim prikazima tjelesnog izgleda, kao i dječaka, koji su ciljana publika mizoginog sadržaja.
– Ako imate 14 godina i svakodnevno ste izloženi ovim sadržajima u periodu razvoja i sazrijevanja, to može biti veoma teško. Mi slušamo djecu i reagujemo, dodao je Albanese.
Nekoliko zemalja već je najavilo zakone kojima bi se ograničilo korištenje društvenih mreža za djecu, ali politika Australije smatra se među najstrožim na globalnom nivou. Nijedna zemlja do sada nije koristila metode verifikacije starosti poput biometrije ili zvanične identifikacije da bi ograničila pristup društvenim mrežama mladima ispod određene starosne granice, što su neki od metoda koje Australija testira.
Svjetski standard u regulaciji društvenih mreža
Zakon koji će biti uveden u australijski parlament ove godine, predviđa da će najviša starosna granica za korištenje društvenih mreža biti 16 godina, bez izuzetaka za roditeljski pristanak ili postojeće naloge korisnika mlađih od 16 godina. Platforme će imati obavezu da dokažu da preduzimaju razumne korake kako bi spriječile pristup mlađima od 16 godina. Odgovornost je na društvenim mrežama, a ne na roditeljima ili djeci, izjavio je premijer Albanese.
Ministarka za komunikacije Michelle Rowland dodala je da će zakon obuhvatiti platforme kao što su Instagram i Facebook (Meta), TikTok, X (nekadašnji Twitter) i YouTube (Alphabet).
Reakcije i stavovi industrije
TikTok je odbio komentirati predloženi zakon, dok Meta, Alphabet i X nisu odgovorili na zahtjev za komentar. Digitalna industrijska grupa DIGI, koja okuplja predstavnike kompanija Meta, TikTok, X i Google, izrazila je zabrinutost da bi ovakva zabrana mogla podstaći mlade ljude da istražuju mračne, neregulisane dijelove interneta, istovremeno im uskraćujući pristup mrežama podrške.
Bezbjednost mladih na internetu je naš prioritet… ali predložena zabrana predstavlja pristup iz 20. vijeka za izazove 21. vijeka, rekla je Sunita Bose, generalna direktorka DIGI-ja. Umjesto blokade pristupa, potrebni su nam uravnoteženi pristupi koji uključuju stvaranje prostora prilagođenih uzrastu, izgradnju digitalne pismenosti i zaštitu mladih od štetnih sadržaja na mreži, dodala je.
Dok je Francuska prošle godine predložila zabranu društvenih mreža za djecu ispod 15 godina, uz mogućnost roditeljskog odobrenja, Sjedinjene Američke Države decenijama zahtijevaju od tehnoloških kompanija da dobiju roditeljsku saglasnost za prikupljanje podataka o djeci ispod 13 godina.