Frankfurtski sajam knjiga, najveći globalni događaj za ljubitelje pisane riječi, ove godine ponovo je postavio nove standarde. Sa 230.000 posjetitelja, više od 4.300 izlagača i više od 3.300 događaja, 76. izdanje sajma (16 – 20. oktobar 2024.) završeno je trijumfalno, s vikendom u potpunosti rasprodatim. Centar za književne agente i izviđače (LitAg), koji je bio u potpunosti rezervisan davno prije sajma, i Centar za prava izdavača (PRC), koji je također bio izuzetno tražen, ponovno su zabilježili rekordnu popunjenost sa ukupno 593 stola. Ova dva radna centra za međunarodnu trgovinu pravima bila su izuzetno aktivna, primivši profesionalce iz oblasti prava iz 355 agencija i izdavača, te 38.000 posjetilaca. Više od 7.500 predstavnika medija pratilo je više od 3.300 događaja koji su se odvijali tokom sajma.
Frankfurtski sajam knjiga postao je ne samo ključno mjesto susreta za izdavačku i medijsku industriju, već i prava književna oaza za sve ljubitelje knjige.
Saradnja i kooperacija postaju sve važnije
Internacionalnost je naš zaštitni znak. Ona stvara relevantnost, što smo vidjeli u povećanom broju učesnika u svim oblastima, rekao je Juergen Boos, direktor Frankfurtskog sajma knjiga. Iz perspektive naših izlagača i poslovnih posjetitelja, 76. Frankfurtski sajam knjiga bio je sajam sa snažnim dogovorima o pravima. Saradnja i kooperacija također igraju sve veću ulogu. Izdavačka industrija sve više uspostavlja kontakte sa susjednim kreativnim industrijama, i obrnuto. Naše aktivnosti u oblasti adaptacija među žanrovima postaju sve važnije, a to je već duže vrijeme tačno za filmsku industriju, a sve više i za industriju video igara.
Karin Schmidt-Friderichs, predsjednica Njemačke asocijacije izdavača i knjižara, naglasila je koliko je važna mlađa publika i njeno oduševljenje čitanjem za industriju i budućnost knjiga: Izdavačka industrija može se osvrnuti na pet uspješnih dana: Frankfurtski sajam knjiga je još jednom dokazao da je glavna platforma za razmjenu, umrežavanje i poslovanje. U isto vrijeme, bio je to festival ideja, debata i novih perspektiva o savremenim pitanjima. A svi oni koji ranije nisu mogli zamisliti rastuće oduševljenje mladih za čitanje, to su impresivno doživjeli na sajmu: vidjeti na desetine hiljada ljubitelja knjiga kako slave svoje omiljene knjige i autore, pojačava želju za knjigama i njihovom budućnošću.
Kulturno-politički program sa više od 80 događaja
Frankfurt Calling bio je naziv kulturno-političkog programa sajma koji je prikazao književne perspektive međunarodnih govornika. Na više od 80 predavanja, čitanja, diskusija i performansa, publika je gledala Roberta Saviana, Anne Applebaum, Yuvala Noah Hararija, Mai Thi Nguyen-Kim i Kohei Saito, između ostalih, u kultnom Frankfurtskom paviljonu i drugim lokacijama. Teme koje su obrađivane bile su jednako hitne koliko i raznovrsne: globalni trendovi prema autokratiji, ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku, crni feminizam i sloboda izražavanja. Program Frankfurt Calling organiziran je u saradnji s organizacijama poput Ujedinjenih naroda, Amnesty Internationala, Memoriala, PEN Berlina, CORRECTIV-a i mnogih drugih.
Zemlja gost Italija
Sa više od 90 autora, Italija, ovogodišnji Zemlja gost Frankfurtskog sajma knjiga, predstavila je uvid u trenutnu izdavačku produkciju zemlje. Prateći događaji održani su uglavnom u Paviljonu Zemlje gosta, koji je dizajnirao arhitekt Stefano Boeri. Talijanska prezentacija kao Zemlje gosta uključivala je i opsežan poslovni program, koji je održan na kolektivnom talijanskom štandu u Hali 5.0. Pored toga, održani su događaji koje su inicirali talijanski autori i njihovi izdavači na njemačkom jeziku na raznim pozornicama sajma. Talijanska prezentacija, pod sloganom Korijeni u budućnosti, završena je na posljednji dan sajma predajom svitka Filipinima, Zemlji gostu za 2025. godinu, čiji će moto biti Mašta nastanjuje zrak.
Centar riječi: Pozornica za književnost i prijevod
Novi Centar riječi u Hali 4.1 etablirao se kao centralno mjesto za diskusije o savremenoj književnosti i prevođenju. Oko 80 autora, prevoditelja i govornika, uključujući Roberta Saviana, njemačku ministricu kulture Claudiju Roth i dobitnika Büchnerove nagrade Oswalda Eggera, učestvovalo je na više od 30 događaja održanih na prostranoj pozornici i u zoni za umrežavanje Centra riječi. Centar riječi uspio je književnosti i književnom prevođenju pružiti odgovarajuće mjesto i tako im dati zasluženu vidljivost, rekao je Lars Birken-Bertsch, koji je kao izvršni direktor Njemačkog fonda za književnost učestvovao u kreiranju programa Centra.
Međunarodni poslovi s pravima i licencama
Literary Agents & Scouts Centre i Publishers Rights Centre zajedno su zauzeli cijeli sprat u Hali 6. To je mjesto gdje su se profesionalci iz oblasti prava i licenci iz agencija i izdavačkih kuća sastajali sa međunarodnim poslovnim partnerima. Nevjerovatan je osjećaj biti dio svijeta u kojem nas priče povezuju i pružaju olakšanje u vremenima međunarodne nesigurnosti, rekao je Hayo Deinum iz agencije Shared Stories iz Holandije. Deinum je pohvalio veliki broj zemalja s kojima je mogao uspostaviti poslovne kontakte u Frankfurtu.
Obrazovno i akademsko izdavaštvo
Nova Pozornica 4.0, dom međunarodnih akademskih i obrazovnih izdavača i partnera, predstavila je niz neprekidnih događaja. Izlagači su pripremili pretežno engleski poslovni program. Dvije mikro-konferencije bile su posvećene međunarodnom akademskom izdavaštvu i bibliotekarstvu. U subotu i nedjelju, Campus Weekend privukao je mlađu publiku zahvaljujući Young Professionals Day. Teme koje trenutno oblikuju obrazovne debate u Njemačkoj, posebno diskusije o umjetnoj inteligenciji i digitalnoj transformaciji škola i drugih obrazovnih institucija, bile su posebno popularne.
Book-to-Screen
Dan „Book-to-Screen“ bio je veoma uspješan u petak, sa znatno više upita i akreditacija od strane filmskih stvaralaca nego prošle godine. Prvi put, sajam je ponudio ture kako bi se zadovoljila sve veća potražnja međunarodnih producenata za pričama za književne adaptacije i kako bi im se pružile smjernice u tom području. Skoro 100 producenata, scenarista, stručnjaka za filmska prava i predstavnika filmskih organizacija iz cijelog svijeta učestvovalo je u potpuno rezervisanoj Book-to-Screen majstorskoj radionici. Netflix, Constantin Film (Njemačka), Globo (Brazil), Pragmatic Pictures (SAD) i drugi učestvovali su u događaju „book-to-screen matchmaking“, koji su organizirali Frankfurtski sajam knjiga i Berlinski međunarodni filmski festival.
Sličan razvoj primjetan je i u industriji video igara. Na ovogodišnjem sajmu predstavilo se osam game studija. Juergen Boos je rekao: „Očekivanja koja smo imali za naš novi Games Business Centre, koji smo po prvi put organizirali u saradnji sa Sajmom dječije knjige iz Bolonje, su u potpunosti ispunjena. Koristeći moto ‘Knjiga je film, je igra!’, nastavljamo unapređivati poslovanje u oblasti adaptacija među žanrovima.“
New Adult – festival za ljubitelje književnosti
Segment New Adult doživio je svoju premijeru na Frankfurtskom sajmu knjiga, i pokazao se izuzetno popularnim među čitalačkom zajednicom. Da bi se ispunili zahtjevi posjetitelja i osigurala njihova sigurnost u izložbenoj hali, broj dostupnih ulaznica za vikend bio je ograničen. Ipak, hiljade ljudi čekalo je u redu na otvorenom prostoru Agora, u srcu sajma, u subotu i nedjelju, kako bi dobili autogram i fotografisali se sa svojim omiljenim autorima u Meet the Author zoni, koja je također imala svoju premijeru. Od petka do nedjelje, 87 autora za pet stolova održalo je ukupno 86 potpisivanja.
Povratne informacije izlagača iz Hale 1.2 bile su izuzetno pozitivne, što potvrđuju izjave dvojice poslovnih posjetitelja: Vrlo smo zadovoljni i oduševljeni, rekla je Maria Maibohm, generalna direktorica knjižare Graff (Njemačka), koja je prvi put imala štand na Frankfurtskom sajmu knjiga. Imali smo mnogo sjajnih razgovora sa posjetiteljima jer smo imali više prostora. Apsolutno je premašilo moja očekivanja, rekla je oduševljena Astrid Ohletz, osnivačica izdavačke kuće Ylva Verlag (Njemačka). Ovdje smo pronašli čitatelje koji su nas tražili, ali nisu znali da postojimo.