Zahvaljujuฤi blagodatima savremene tehnologije, novih medija i druลกtvenih mreลพa, u danaลกnjici i dio populacije koji se ne ubraja u nerdove/geekove/freakove, (pre)poznaje ย univerzalni ideogram pojma vanzemaljac. Da, rijeฤ je o emotikonu koji se moลพe opisati kao srcoliko-ovalno lice sive boje, koje krase superkrupne crne oฤi bademastog oblika i minijaturna crna usta. (Odliฤan opis, ZNAM) Opisani emotikon je univerzalni vizual vanzemaljskog biฤa i izvan granica svijeta emojipedije i druลกtvenih mreลพa.
U mnogim vizualnim prikazima ovaj savremeni arhetip vanzemaljskog biฤa je ฤesto zelene boje. Najvjerojatnije zaslugom popularnog kolektivnog naziva za vanzemaljska biฤa, odnosno fraze little green men. Ipak, kako je oficijalna boja ideograma vanzemaljca siva, a oficijalni naziv Grey Alien, u tekstu koji slijedi ovu pop-ikonu ฤemo oslovljavati sa GA akronimom.
U posljednjih nekoliko godina, svoj omiljeni GA emotikon nemilosrdno eksploatiลกem u svakom vidu virtualne komunikacije, meฤutim, tek nedavno me je zaintrigiralo godiลกte i porijeklo ovog ideograma. Kako se pokazalo, za razliku od megapopularnog ลพutog Smileya, ฤija su godina roฤenja (1963) i autor (Harvey Ross Ball) evidentni i poznati, roฤendan i kreatori GA-a relativno su neodreฤeni. Prvobitno je GA predstavljao tek literarnu ideju, koja se godinama mogla pronaฤi tek na stranicama ย odreฤenog broja djela iz ลพanra nauฤne-fantastike. Ipak, zaslugom manjeg broja usmenih predaja upitne autentiฤnosti, te popularizacijom od strane mass medija, GA je iz literarne ideje evoluirao u savremeni vanzemaljski arhetip sa statusom pop-ikone.
Na prijelazu iz XIX u XX vijek, engleski pisac Herbert George Wells, kojeg mnogi i danas nazivaju ocem nauฤne-fantastike, u svojim romanima Rat svjetova (1898) i Prvi ljudi na Mjesecu (1901) opisuje ekstraterestrijalna biฤa natprosjeฤno niskog rasta i supermrลกave figure, ฤija je koลพa sive boje, a glave i oฤi natprosjeฤne veliฤine. Sliฤan opis posjetioca iz svemira ponudio je i ลกvedski pisac Gustav Sandgren u svojoj nauฤno-fantastiฤnoj noveli Nepoznata opasnost iz 1933. godine.
Intenzivnija popularizacija ovog savremenog vanzemaljskog arhetipa zapoฤinje ’60-ih godina proลกlog vijeka, zaslugom braฤnog para Hill. U navedenom razdoblju, Barney i Betty Hill iz New Hampshirea u javnosti su se oglasili kao (navodne) ลพrtve otmice od strane vanzemaljaca. Opis (navodnih) ekstraterestrijalnih otmiฤara braฤnog para Hill veoma je podsjeฤao na literarne opise vanzemaljskih biฤa u navedenim nauฤno-fantastiฤnim literarnim ostvarenjima, odnosno vizualu koji danas nosi naziv Grey Alien.
Svoju globalnu slavu i status pop-ikone GA u najveฤoj mjeri ipak duguje Stevenu Spielbergu. Spielberg je likove vanzemaljaca u filmu Bliski susreti treฤe vrste (1977) modelirao upravo prema prethodno navedenim literarnim opisima i usmenim predajama, te publici ลกirom svijeta na velikom platnu predstavio savremeni arhetip vanzemaljskih biฤa.
U proteklih nekoliko decenija, brojni nauฤno-fantastiฤni filmovi i serije su ponudili razliฤite vizualne modele vanzemaljskih biฤa i rasa. Istina, mnogi od ponuฤenih modela su takoฤer stekli globalnu slavu i status pop-ikona, ali nikada nisu usvojeni kao univerzalni ideogram vanzemaljskih biฤa, rasa ili civilizacija. Taj status veฤ pola vijeka pripada GA-u, ฤiji lik je megarasprostranjen โ ย kako u virtualnom, tako i realnom prostoru i vremenu.
tekst_Naida Diliฤ / AD Orion