Uživajte u večerima sopranskih arija u bašti Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH

Release Date
19/07/2024
naslovna fotografija
Aida Čorbadžić i Melisa Hajrulahović / @Alen Hodžić

Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije Strings Attached Sinfonietta najavljuje prvi od dva muzička događaja u sklopu Sarajevo Summer Festa 2024. Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku turistima i građanima da uživaju u sopranskim arijama na otvorenom, u autentičnoj bašti Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

U nedjelju, 21. 7. 2024. u 20h u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH ansambl SA Sinfonietta koji čine sopranistkinje Aida Čorbadžić i Melisa Hajrulahović-Tomić, violinista Marko Simović, violinistkinje Tamara Arsovski i Alma Dizdar, violistkinja Aida Deljkić
i violončelistkinja Belma Alić održat će koncert. Program koncerta obuhvata kompozicije Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldija,
Heinricha Ignaza Franza Bibera i Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Poznata prevashodno po svojim instrumentalnim remek-djelima, barokna muzika u sebi krije i arije izuzetne ljepote i složenosti. Kroz planirani repertoar publika će se upoznati sa manje poznatim djelima triju baroknih autora i uživati u izvođenjima klasičnih Mozartovih komada pisanih za sopran.

Projekt Večeri sopranskih arija realizuje se uz podršku Turističke zajednice Kantona Sarajevo, te u saradnji s Muzejom književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Ulaz je slobodan.

 

Ansambl SA Sinfonietta

Ansambl SA Sinfonietta čija je osnivačica i umjetnička rukovoditeljica violončelistkinja Belma Alić,  počinje sa radom 2019. godine. Ansambl okuplja profesionalne muzičare i univerzitetske profesore iz BiH i susjednih država. Misija ansambla SA Sinfonietta je da inspiriše, pruži podršku unapređenju i razvoju umjetničke muzike i muzičke pedagogije u Bosni i Hercegovini, uvede moderne oblike edukacije i stvori inovativan prostor za promociju umjetničkog potencijala muzičkih umjetnika Bosne i Hercegovine. Ansambl aktivno koncertira od 2019. godine i do sada je imao uspješne koncerte na festivalima: Vaclaf, Majske muzičke svečanosti, Sarajevska zima, SVEM, Baščaršijske noći, Zeničko proljeće, FUU i Mittelfest (u Italiji).

Aida Čorbadžić, sopran

Diplomirala je 2006. godine na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. Paše Gackić. Od 2004. godine je članica Hora Opere Narodnog pozorišta Sarajevo, 2007. dobija status solistice, a od 2020. je prvakinja Opere. Kao solistica je nastupala sa Sarajevskom filharmonijom širom Bosne i Hercegovine, te u Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji. Ostvarila je uloge opernog i operetnog repertoara. Pjevala je veliki broj koncerata u okviru festivala Sarajevska zima, Baščaršijske noći, SVEM, Majske muzičke svečanosti te Musicale Internazionale ‘Nei Suoni dei Luoghi’ u Italiji. Dobitnica je godišnje nagrade Narodnog pozorišta Sarajevo za najbolju glavnu opernu žensku ulogu Mala Floramye / Suzette u opereti Mala Floramye.

Melisa Hajrulahović-Tomić, sopran

Rođena u Banjoj Luci (BiH). Diplomirala na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, Odsjek solo pjevanje. Postdiplomski studij pjevanja završila na Peter Cornelius Konservatoriumu Mainz (Njemačka). Usavršavala se na majstorskim klasama kod eminentnih umjetnika Eve Blahowe, Milice i Seada Buljibašića, Olivere Miljaković. Još kao student ostvarila saradnju sa Sarajevskom operom (Proljeće u Operi) i Sarajevskom filharmonijom (Mlade operne nade, Božićni oratorij, Bach). Od 2007. do 2009. bila je stipendista CEE Musiktheater iz Beča (Austrija), u čijoj je organizaciji nastupila u bečkoj Staatsoperi (Wiener Staatsoper). Tokom i nakon školovanja u Sarajevu učestvovala je u projektima Muzičke akademije kao solistica (Beatus vir, Gloria – Vivaldi; King Arthur, Dido and Aeneas – Purcell). Sudjeluje u baletnoj predstavi Stabat Mater u režiji Edwarda Cluga.

U Operi Narodnog pozorišta Sarajevo ostvarila uloge: Tatjana (Evgenije Onjegin, Čajkovski), Hanifa hanuma (Zmaj od Bosne, Horozić), Zerlina (Don Giovanni, Mozart), Norina (Don Pasquale, Donizetti), Alma (Alma, Osmanagić), Musetta (La Boheme, Puccini), Serpina (Služavka gospodarica, Pergolesi), Oskar (Bal pod maskama, Verdi), Lija (Ježeva kuća, Vauda), Luigia (Viva la mamma Donizetti), Nella (Gianni Schicchi, Puccini), Frasquita (Carmen, Bizet), Valencienne (Vesela udovica, Lehar), Berta (Seviljski berberin, Rossini), Gianetta (Ljubavni napitak, Donizetti), Flora (Traviata Verdi), Papagena (Čarobna frula Mozart), Giovanna (Rigoletto, Verdi), Grofica Ceprano, (Rigoletto, Verdi), Ida (Šišmiš, Strauss), Lucy England (Telefon, Menotti), Miss Eveline Beautyflower, sestra-bolničarka, direktorica (Mala Floramye, Tijardović), Esmeralda (Prodana nevjesta, Smetana).

Dobitnica je godišnje nagrade Narodnog pozorišta Sarajevo za najbolju sporednu opernu žensku ulogu Miss Eveline Beautyflower u opereti Mala Floramye.

Marko Simovic / foto_Krsto Vulović

Marko Simović, violina

Upisuje Muzičku Akademiju na Cetinju sa 15 godina i diplomira sa najvećom ocjenom u klasi prof. Romana Simovića. Kao stipendista Vlade Crne Gore magistrirao je na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, trenutno je na Doktorskim studijama Univerziteta umetnosti u Novom Sadu. Usavršavao se u zemlji i inostranstvu kod profesora kao što su: Emil Kamilarov, Dina Šnajderman, Irina Jašvili, Florijan Balaž, Sergej Kravčenko, Aleksandar Ostrovsky.

Nastupa kao solista i kamerni muzičar u: Crnoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Ukrajini, Makedoniji, Turskoj, Njemačkoj i Belgiji. Dobitnik je i mnogobrojnih nagrada na republičkim i saveznim takmičenjima. Do sad je bio angažovan u nekoliko navrata kao menadžer festivalskih orkestara: Kotor Art, AMA Perast, Nikšić Guitar Festival, Budva “Grad-Teatar”, a u periodu od 2005-2011 i na organizaciji muzičkog programa u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju. Gostujući je koncert-majstor Bilkent Simphony orchestra u Ankari. Od 2003. godine aktivno se bavi pedagoškim radom, kao profesor violine. Vanredni je profesor na predmetu Violina na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.

Tamara Arsovski / foto_Zlatan Menković

Tamara Arsovski, violina

Osnovne i master studije violine (2010 – 2016) završila je pod mentorstvom prof. Violete Smailović – Huart na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tokom studija učestvovala je na majstorskim kursevima violine kod prof. Violete Smailović – Huart, Stefana Milenkovića, Ilie Korola, Hakan Şensoya, Deborah Wong i Gudačkog kvarteta Manhattan. Kao solistica nastupala je sa orkestrom Camerata Academica, Gudačkim orkestrom MAS-a i Simfonijskim orkestrom Mostar. Trenutno je viša asistentica na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Stalna je članica Gudačkog orkestra SA Sinfonietta, na poziciji koncertmajstora i Gudačkog kvarteta SA Sinfonietta. Od 2018. godine članica je ansambla INSAM Instituta za savremenu umjetničku muziku (Sarajevo). Godine 2019. upisala je doktorske studije u klasi profesora Ernsta Kovacica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Tamara aktivno radi kao muzički pedagog i koncertni violinista od 2016.

Alma Dizdar / foto_Zlatan Menković

Alma Dizdar, violina

Diplomirala na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. YeonJu Jeong. Magistrirala je na prestižnom koledžu Ithaca u Itaci, New York u klasi prof. Calvina Wiersme, a kasnije i na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Kao jedna od najboljih studentica, nagrađena je Zlatnom značkom Univerziteta u Sarajevu. Alma je učestvovala na brojnim seminarima muzičkih pedagoga: Dora Schwarzberg, Anna Dzialak Savytska, Ernst Kovacic, Orest Shourgot, Cihat Askin, Calvin Wiersma, Mark Steinberg i drugi. Nastupala je u zemljama regiona, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i SAD. Kao solistica nastupala je sa Simfonijskim orkestrom Mostar i gudačkim orkestrom SA Sinfonietta. Od 2018. godine zaposlena je kao asistentica na predmetu Violina na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Alma je trenutno studentica doktorskih studija na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu u klasi prof. emeritusa Ernst Kovacica i prof. dr. Lane Šehović Paćuka. Od 2016. godine aktivno radi kao muzička pedagoginja i koncertna violinistica.

Aida Deljkić / foto_Vanja Čerimagić

Aida Deljkić, viola

Diplomirala 2014. godine na Muzičkoj akademiji u Sarajevu u klasi prof. Dejana Mlađenovića, a magistrirala 2016. godine u klasi prof. Pavela Kandruševića. Pohađala je majstorske kurseve kod eminentnih profesora: Pavel Kandrušević, Violeta Smailović, Sergej Kravčenko, Maja Rome i Manhattan Gudački kvartet. Bila je članica mnogih domaćih i evropskih omladinskih i kamernih orkestara. Kao solistica nastupala je sa Gudačkim orkestrom MAS-a i Kamernim simfonijskim orkestrom Zenica. Trenutno je zaposlena kao asistentica na predmetu Viola na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu. Aida aktivno radi kao muzička pedagoginja i koncertna violistica od 2016.

Belma Alić / foto_Vanja Čerimagić

Belma Alić, violončelo

Diplomirala 2004. godine na Muzičkoj akademiji u Sarajevu u klasi prof. Yevgenyja Xaviereffa. Godine 2007. magistrira u istoj klasi i 2016. doktorira na temu Nove tehnike u literaturi za violončelo solo 20. i 21. stoljeća. Članica je kamernog ansambla Muzičke akademije u Sarajevu aMAS i osnivačica i umjetnička je rukovoditeljica kamernog ansambla SA Sinfonietta.

Kao solistica nastupala je uz pratnju Sarajevske filharmonije, Simfonijskog orkestra u Zenici, Gudačkog orkestra Muzičke akademije u Sarajevu i Mostar Sinfoniette.

Dobitnica je prvih i specijalnih nagrada na Takmičenjima učenika i studenata muzike u FBiH i prve nagrade na međunarodnom takmičenju Val Tidone u Italiji 2001. godine u kategoriji kamerna muzika (duo violončelo i klavir). Godine 2010. na istom takmičenju dobija posebno priznanje za nestandardne ansamble u kategoriji Tidone folk (duo glas i violončelo). Dobitnica je stipendije fondacije Karim Zaimović za doprinos kulturnom stvaralaštvu BiH.

Koncertirala je u Austriji, Njemačkoj, Italiji, Francuskoj, Holandiji, Danskoj, Velikoj Britaniji, Švicarskoj, BiH i zemljama regije.

Trenutno je redovna profesorica na Odsjeku za gudačke instrumente i gitaru na predmetima Violončelo i Kamerna muzika za gudače na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.