Posebna kategorija namirnica zvana superfood već su našle svoje mjesto u brojnim kuhinjama i u bh. domaćinstvima kao novi prehrambeni trend. Superfood su namirnice izrazito bogate vrijednim fitonutrijentima, a u tu skupinu možemo uvrstiti neke već dobro poznate tradicionalne namirnice poput bobičastog i orašastog voća (cjelovitih ili u obliku maslaca), algi, cimeta i kurkume, ali i neke nove poput acai i goji bobica, chia sjemenki, ulja konoplje, kokosa i lana, pražitarica quinoe i amarantha ili zrna kakaovca, koje smo ranije mogli zamisliti jedino prerađene u čokoladi.
Chia sjemenke idealan dodatak prehrani
O chia sjemenkama se prvenstveno piše u funkciji zdravlja. Osim energije koju pružaju našem tijelu i olakšanja za naš probavni sistem, istraživanja pokazuju blagotvoran učinak chia sjemenki i kod raznih drugih stanja organizma. Naprimjer, češća upotreba ukazuje na regulaciju šećera u krvi i snižavanje krvnog pritiska te smanjenje lošeg holesterola u krvi, što ih čini preporučljivim za korištenje i kod dijabetičara.
Bogate su masnim kiselinama (naročito omega-3 i omega-6), proteinima i vlaknima. Omega-3 masne kiseline predstavljaju 60 posto njihovih ukupnih masnoća. Od ostalih srodnih namirnica razlikuju se i po stabilnosti masnih kiselina. Mogu puno duže stajati izložene svjetlosti i višim temperaturama.
Obiluju i prehrambenim vlaknima (više i od integralnih žitarica), koja imaju snažnu moć apsorpcije tekućine. Ovo svojstvo omogućuje hidrataciju tijela čime ćelije dobivaju prijeko potrebnu tekućinu. Unos chia sjemenki olakšava gubitak tjelesne težine ubrzavanjem apsorpcije i razgradnjom masnoća, a također daju dugotrajan osjećaj sitosti i imaju nizak glikemijski indeks. Idealan su dodatak prehrani za sportaše, jer osim hidratacije i ravnoteže elektrolita, omogućuju efikasnu i brzu regeneraciju mišića i ostalih tkiva. Ne sadrže gluten i snažan su antioksidans, čak tri puta više nego drugo bobičasto voće, i tako štite ćelije od slobodnih radikala i jačaju imunitet.
Impresivna paleta vitamina i minerala
Pomažu jačanju kose, smanjenju nivo lošeg holesterola u krvi te ublažavaju poteškoće menopauze i menstrualne probleme. Posebno se preporučuju sportašima i fizički aktivnim osobama. Pokazala se od neprocjenjive vrijednosti kod trkača. Historijat ove tvrdnje seže u davnu prošlost kada su je ratnici drevnih naroda koristili u bitkama jer im je pružala prijeko potrebnu energiju te su mogli pretrčati duge staze uz manje napora.
Paleta vitamina i minerala je zaista impresivna. Nevjerojatan je podatak da 100 grama chia sjemenki sadrži čak 631mg kalcija, 984 mg fosfora što predstavlja količinu koja zadovoljava cjelodnevnu potrebu odrasle osobe. Chia također obiluje manganom i cinkom.
Jednostavna upotreba
Chia sjemenke se kombinuju sa žitaricama, mahunarkama, pahuljicama, shakeovima, kao dodatak raznim voćnim i povrtnim sokovima, kolačima, slanim i slatkim pecivima te se miješaju u razne umake ili salate. Danas se ova namirnica prilagodila modernom načinu života u smislu da je postala sastavni dio raznih napitaka, shakeova, smoothiea, pudinga, peciva, salata i raznih slastica. Evo nekoliko jednostavnih prijedloga:
1. Možete ih posuti po gotovoj salati, glanom jelu, supi ili svježem voću. Prije upotrebe potrebno ih je samo namočiti u vodi ili nekoj drugoj tekućini na desetak minuta, a naš savjet je da ih u jela dodajete pri samom kraju kako ne bi izgubila hranjive tvari tokom termičke obrade.
2. Izvrsna su zamjena za jaja: u zdjelici pomiješajte 1 kašiku chia sjemenki sa 2-3 kašike vode i ubacite u bilo koji recept nakon što malo odstoje
3. Napravite brzi doručak za office ili školu: u tegli promučkajte zobene pahuljice, biljno mlijeko, chia sjemenke sa voćem i orašastim plodovima po želji. Ostavite u frižideru preko noći i to je sve.
4. Za domaći sladoled ubacite ih u mlijeko prije zamrzavanja kako bi čuvala kompletnu smjesu.
Nutritivne vrijedosti chia sjemenki u 100 g
Riječ je svakako o energetski koncentrisanoj namirnici obzirom da 100 grama sadrži 490 kcal, od toga 36 posto ugljikohidrata, 52 posto masti i 11 posto proteina.
• Energetska vrijednost: 490 kcal
• Ugljikohidrati: 43,8 g
• Proteini: 15,6 g
• Masti: 30, 8 g, od toga najviše polinezasićene masti: 23,3 g
• Omega-3: 17552 mg
• Omega-6: 5785 mg
• Ostalo: Kalcij 631 mg, Fosfor 948 mg, Kalij 160 mg, Natrij 19 mg, Cink 3,5 mg, Bakar 0,2 mg, Mangan 2,2 mg