Lija, Dragana Jovović i Stefan Đođević

Druga i treća večer Sarajevo Film Festivala: Crveni tepih bez previše crvenih kartona

Release Date
20/08/2025
piše
Milica Dragomirović
foto
FBL

Druga i treća večer Sarajevo Film Festivala u teoriji su rezervisani za malo opuštenije kombinacije i malo manje posutih šljokica po svemu, međutim, ove godine praksa pokazuje sasvim suprotno. Trud se nije zaustavio i to nas nevjerovatno raduje jer se zabava tako nastavlja. Nasuprot analizi prve večeri danas zaista dolazimo sa daleko više favorita, i nemojte misliti da smo zbog toga smekšali, sticajem okolnosti zaista smo se oduševili, ili bar parcijalno oduševili svim što smo danas izdvojili za vas.

Nadamo se da će vam se i danas dopasti naša selekcija i strašni sud, a ukoliko niste naši najveći fanovi svakako nastavite da čitate naše kritike – možda se u moru opisa, poređenja, metafora i šala pronađe i neka koja će biti baš po vašem ukusu.

 

Kad glamur sretne dramu

Volimo da verujemo da nas je Maja čula i poslušala, ali isto tako uzimamo u obzir da je ovo potpuno slučajni splet okolnosti. Dakle, ovaj put smo zaista oduševljeni i nemamo primjedbe na izabranu kombinaciju sada već, bit ćemo slobodni reći, zaštitnog lica Sarajevo Film Festivala. Prelijepa Maja Čengić treću večer u kreaciji Amne Kunovac-Zekić koji ima daleko više karaktera od onog koji je nosila prve večeri. Smjela silueta, miks materijala, fantastična, prodorna boja, pametno sklonjena frizura – sve kako treba. Da se nešto pitamo, a ne pitamo se – ali svakako volimo reći, mi bismo ove crne sandale zamijenili nekim salonkama kako bismo ispratili ozbiljnost situacije, ili bar zamijenili cipelom koja ima neki štras ili je u drugoj boji kako bismo dodatno naglasili prelijepu zelenu koja je u svakom segmentu izabranog looka.

Maja Čengić Amna Kunovac Zekić
Maja Čengić u kreaciji Amne Kunovac Zekić
Maja Čengić Amna Kunovac Zekić
Maja Čengić u kreaciji Amne Kunovac Zekić

 

Glavna zvijezda

Mislim da zaista, ali zaista, niko ne može da odoli psu na crvenom tepihu, i ovo je definitivno naš omiljeni gost na festivalu. Međutim, tu smo i zbog outfita pored njegovog kerećeg visočanstva. Iz edicije malo više kežual kombinacija izdvajamo ovu košulju – haljinu koju je izabrala producentica Dragana Jovović, a koja je u svojoj biti zapravo sve samo ne kežual. I dalje smo u nijansama zelene – što nas raduje, tu je i neki štras, što nas raduje još više, i imamo i zanimljiv nabor i karner naprijed koji nas baca u ekstazu. Ovo je sjajan pokazatelj kako sa nečim što je toliko jednostavno može dobro da se poigra i da u momentu postane fabulozno. Sem toga, aksesoari su dobro izabrani, ogrlica i torba prate priču cirkona na košulji, a lila sandale daju onaj kontrast koji bismo voljeli da smo vidjeli i kod Maje. Kao neko ko je slab na košulje, cirkone, zeleno i military fazon – moram da priznam da bih ovaj outfit iskopirala 1 na 1 i da ako je gospođa završila sa ovom kreacijom, može slobodno da mi je proslijedi a ja ću joj biti zahvalna!

Lija, Dragana Jovović i Stefan Đođević

 

Kad bi Ursula bila dobra vila

Nema potrebe da ovde previše dužimo, dakle idealno, savršeno – i više od toga. Met Gala za domaće tržište, Ursula kada bi bila dobra vila, bajkovito, zanimljivo, efektno, markantno, sve kako treba da bude. Lejlu Durmo u kreaciji Aleksandre Klačar – obožavamo!

Lejla Durmo u kreaciji Aleksandre Klačar

 

Iskra radosti u bijelom

Nisam sigurna šta sve želim da kažem o ovom ansamblu ali znam da me je toliko obradovao da sam morala da ga uvrstim u današnji tekst. Ovo je toliko lijepo, toliko veselo, toliko elegantno, toliko autentično a istovremeno veoma jednostavno, sve je kako treba da bude. Kao velika ljubiteljka aksesoara i printa i svega što priča u jednoj kombinaciji iskreno ne znam na šta prije da se fokusiram – da li na bisere, ili na Hrapović šeširić, ili veliki cvijet, u ostatak nakita – sve je predstava za sebe a istovremeno u savršenoj harmoniji. Možda je do kombinacije, možda do osmijeha, možda do nje, ali je kompletna pojava kao svojevrsna iskra radosti na crvenom tepihu.

Hanka Paldum Kaftan Stduio Hrapović hats
Hanka Paldum je izabrala Kaftan Studio i Hrapović hats

 

Prava mjera ekstravagancije

Još jedan u nizu primjera kako crno apsolutno ne mora da bude dosadno je upravo ovaj. Sama po sebi zabavna, ova crna haljina nosi toliko različitih elemenata na sebi da joj nikakvo društvo ne treba. Od siluete, preko štrasa, do providnih dijelova, izuzetno seksi, a opet tehnički zakopčana do grla, radi sve što treba da radi. Iako nismo preveliki fanovi ove ključaonice u predjelu dekoltea, ovog puta ćemo oprostiti. Sandale, torba, šminka i frizura su izuzetno inteligentno organizovane – tako da ne odvlače pažnju od haljine, a iskreno ni od žene koja je nosi. Dakle da rezimiramo – minus za izrez na grudima, plus za sve drugo!

Selma Bajrami
Selma Bajrami

Crveni tepih, roze greška

Ipak je ostalo nešto i u folderu ne sviđa nam se, i nažalost to je ova roze haljina. Iako haljina ima sve elemente koji bi trebali da nam se svide, osim eventualno boje same, ovdje nešto ne štima. Umjesto da izgleda kao romantična haljina dostojna princeze pomalo liči na zavkesu koja je vješto ušivena na ukrasnu jastučnicu – nadam se da vidite isto što i ja kada čitate ovo. Iz nekog razloga haljina narušava inače lijepu ženu, Sarah Čerkez, sa odličnom frizurom i šminkom i savršeno izabranim nakitom i cipelama. Sve je u balansu sa haljinom i to je odlično obavljen zadatak, osim što haljina nekako nije u balansu sama sa sobom.

Odvažan rez, besprijekoran rezultat

Sada ćete sigurno pomisliti kako smo licemjerni, ali ako nastavite da čitate objasnit ćemo vam i zašto nismo. Evo recimo boja koju je izabrala Alina Juhart – ova nijansa roze je daleko življa od prethodne, ima više karaktera i upadljivija je. Zatim kroj – odvažan, oštar, odlično strukturisan tako da naglašava sve lijepe strane ženskog tijela, u svakom smsilu i u svakom uglu radi u skladu sa modelom – ne protiv nje. Osim toga daleko je modernija, zabavnija, neočekivana na crvenom tepihu, i pride sjajno uklopljena sa aksesoarima, bez međusobnog preklapanja i gutanja, već sasvim u balansu.

Alina Juhart
Alina Juhart

Dvije krajnosti muške originalnosti

Ove godine se ne bavimo muškarcima previše i razlog za to je jer su žene (uglavnom) daleko inspirativnije, ali nešto me je u ove dvije fotografije ipak natjeralo da ih dodam na spisak – možda i vi vidite isto što i ja.

Dakle prva fotografija – chef’s kiss, jedan sjajan primjer polu ležernog, polu uglađenog muškog izgleda koji apsolutno odobravam. Farmerice – dobre, košulja i sako – odlični, patike – neprevaziđeni klasik, uvijek poželjan, na crvenim tepisima uglavnom kontroverzan ali samim tim daleko zabavniji, naočale – dobre, dakle zaista jednostavan i zaista dobar outfit.

Sa druge strane imamo dobar pokušaj, upitnu egzekuciju, ali i nadu za spasenjem outfita.Dakle šešir bismo recimo odmah sklonili, sa glave prvo, a onda i iz života uopšte, sako je neverovatno zabavan i taj deo outfita nam je jasan, tako da i majica i farmerice mogu također da ostanu. Torba je po svemu sudeći iz pogrešnog filma, možda su šešir i torba tumačili glave uloge u istom ostvarenju, s tim da je torba sigurno bila protagonista, a šešir antagonista. Drugim riječima: torbu zadržati za neki sljedeći put, šešir poljubiti i pozdraviti dovijeka.

Silueta koja šapuće, a osvoji

 Vrlo je čudno za mene da izaberem ne jednu, već dvije svijetle i nejžne kombinacije da ih uvrstim među drage. Ovde zaista imamo sve elemente koje toliko volim a to su zanimljive pantalone i korset. Uvijek dobitna kombinacija po mom mišljenju kojoj u ovom slučaju fali samo malo akcenta, ili još koji komad nakita. Iako mi je lijepo, pa zatim i moćno, pa i razigrano, pa i sve što treba da bude, može da zadjeluje pomalo isprazno pa bih zato u ovom slučaju dodala još nešto srebrno oko vrata – recimo neki duži lanac ili još nekoliko ogrlica različitih dužina, ili torbu u boji koja pomalo odskače ili je zabavna teksturom.

Seks i grad na tepihu SFF-a

Kao apsolutnog favorita izdvajam ovaj neodoljivi fashion moment tri najstylish osobe na tepihu. Osim što svaka za sebe izgleda besprijekorno, i kao ekipa donose talas svježine i mnogo šljokica. No notes!

Kako vam se čini današnji izbor? Mi smo prilično zadovoljni svime što smo vidjeli do sada. Jeste, tu i tamo bismo nekoga vratili kući da se presvuče, ali ni to nije prevelika drama. Na kraju dana, greške su ono što gradi karakter, a ako se sa njima nosimo graciozno onda ćemo apsolutno uvijek biti u modi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.