Postoji trenutak u svakom kreativnom procesu kada osjetiš da ne praviš samo haljinu, već priču koja ima svrhu. U studiju No Nation Fashion powered by IOM, koji egzistira na mjestu gdje se moda najmanje očekuje, poput migrantskih centara, improvizovanih radionica stvorena je haljina napravljena od plastičnih kesa, a sve to uz pomoć najobičnije pegle.
Na haljini je radilo jedanaest osoba, svaka s posebnom pričom i neprocjenjivim talentom: Grace, Naomi, Abigail i Esther iz Gane, Jose iz El Salvadora, Hanan iz Sirije, Elena iz Rusije, Lejla iz Maroka, Fatima i Bebe iz Afganistana, zajedno s mentoricom, dizajnericom Aleksandrom Lovrić. Iako nisu koristili isti jezik, razumjeli ideju i poruku koju su željeli poslati. Haljinu je nosila Aminata iz Gvineje, mlada djevojka čiji je san da jednog dana postane manekenka.
– Svaki komad najlona nosi trag njihovih prstiju, ali i emocija. Jer moda i umjetnost ovdje nije komercijalna igra… Moda je terapija i zajedništvo. Krenuli smo bez mnogo planiranja, sa puno improvizacije i plesa, kaže nam Aleksandra Lovrić, modna dizajnerica i voditeljica projekta.
Tehnika koju su koristili je fuzija slojeva plastičnih kesa uz toplinu pegle. Komadići najlona su izrezivani pažljivo i konceptualno, odabrani ne samo po boji i teksturi, već i po emociji.
– Našli smo i iskoristili emojikone otisnute na odbačenim kesama unutar kampova, osmijehe u raznim bojama koji su postali metafora: ponovno obnovljeno s osmijehom. Iz otpada, iz improvizacije, nastala je poruka. Da ništa nije izgubljeno dok postoje ruke koje stvaraju i ljudi koji vjeruju, kaže Lovrić.
Za njih, ovaj proces nije bio samo reciklaža materijala, već i reciklaža narativa. Pokazali su da moda može nastati bilo gdje. Da kreativnost ne poznaje statuse. Oni su pokazali svijet kakav može biti: održiv, nasmijan, kolektivan i beskrajno šaren. Svijet je No Nation Fashion. U svijetu koji brzo odbacuje, oni su odabrali da usporavaju i stvaraju.