Internacionalni teatarski festival MESS će se ove godine održati od 30. septembra do 8. oktobra, a u glavnom programu će biti izvedeno 12 predstava iz cijelog svijeta. Festival će otvoriti predstava Caligula Ivan Franko teatra iz Ukrajine, u režiji Ivana Uryvskog.
Festival MESS ponosno najavljuje da će na 63. izdanju bh. prvi put imati priliku pogledati predstavu najpoznatijeg svjetskog koreografa Akrama Khana, Chotto Desh, u režiji i adaptaciji Sue Buckmaster, te predstavu Wakatt u produkciji Faso Danse teatra iz Burkine Faso, čiji koncept i koreografiju potpisuje istaknuti koreograf Serge Aimé Coulibaly. Nakon sedam godina, na festival MESS vraća se i veliki litvanski reditelj Oskaras Koršunovas sa spektakularnom predstavom Othello. Kako je ranije najavljeno a iz Njemačke nam dolazi T4. Ofelijin vrt koju je režirao David Stöhr, a u kojem igra bh. glumica Maja Zećo.
Iz regije ove godine na MESS dolaze predstave: Djeca Narodnog pozorišta u Beogradu, kompozitorice i rediteljice Irene Popović, kao i predstava Pod oba sunca, Kraljevskog pozorišta Zetski dom na Cetinju, a u režiji Borisa Liješevića.
I ove godine će u okviru Festivala biti održana festivalska premijera a riječ je o predstavi Alice u krevetu, prema tekstu Susan Sontag, a u režiji Zoltána Balázsa, kojom koproducenti Scena MESS, SARTR i Maladype teatar obilježavaju 90 godina od rođenja Susan Sontag, i 30 godina od premijere predstave Čekajući Godoa koju je režirala u opkoljenom Sarajevu.
– Smatram da je jako važno da mlade generacije saznaju više o Susan Sontag, o njenim idejama i njenom zalaganju za mir. Da to ne bude samo ime trga, već da zaista proniknu u to kako je ona razmišljala i kako danas glumci tumače te njene ideje, izjavila je kreativna producentica predstave Sylvia Huzsár.
Predstavnici bh. predstava na ovogodišnjem izdanju MESS-a, a prema selekciji Janka Ljumovića, su predstave: Totovi, u produkciji SARTR-a i u režiji Andraša Urbana, te predstava Ivanov u produkciji Narodnog pozorišta Sarajevo, koju je režirao Paolo Magelli.
Ovogodišnje izdanje festivala stavlja akcent na aktuelna društvena dešavanja, kritički govori o svim negativnim posljedicama za društvo i jasno artikuliše svoj stav da umjetnost uvijek mora biti glas razuma u svijetu u kojem živimo.
– MESS i ove godine reflektuje vrijeme u kojem živimo, vrijeme nesigurnosti koje je direktno rezultat onoga kroz šta prolazimo. Živimo u vremenu sukoba, ratova, društvenih i prirodnih katastrofa koje imaju posljedice ne samo materijalne već duhovne, istakao je direktor Festivala MESS, Nihad Kreševljaković i dodao kako je važno što će se i ove godine dogoditi festival kao svemir ljudskih duša iz cijelog svijeta koje će se predstaviti na sarajevskim scenama.
Kompletan program ovogodišnjeg izdanja Festivala MESS možete pogledati na stranici www.mess.ba.