TikTok je korak bliže zabrani u Sjedinjenim Državama nakon što je federalno vijeće potvrdilo zakonitost zakona koji bi mogao ukloniti aplikaciju do sredine januara. Američki Apelacioni sud D.C.-a odbacio je TikTokov zahtjev za poništavanje zakona, nanijevši značajan udarac platformi, koju koristi više od 170 miliona Amerikanaca.
Zakon, potpisan u aprilu, zahtijeva od ByteDancea, kineske matične kompanije TikToka, da proda aplikaciju nekoj ne-kineskoj kompaniji do 19. januara kako bi izbjegao zabranu, te zahtijeva od Applea i Googlea uklanjanje aplikacije iz svojih trgovina. Zakon, poznat kao Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija koje kontrolišu strani poslodavci (PAFACAA), predviđa ogromne kazne za nepoštovanje ovog roka, koje bi mogle dosegnuti stotine milijardi dolara.
Odluka je izazvala zabrinutost među zagovornicima slobode govora i kreatorima, ali ByteDance tvrdi da je prodaja nemoguća zbog protivljenja kineske vlade. Sada se razmatra potencijalna žalba Vrhovnom sudu, dok budućnost aplikacije i sljedeći koraci Donalda Trumpa ostaju neizvjesni, uprkos njegovom prethodnom obećanju da će intervenirati i spasiti je.
PAFACAA je donesen zbog zabrinutosti američkih obavještajnih agencija da bi TikTok mogao omogućiti kineskoj vladi pristup privatnim podacima Amerikanaca ili uticati na sadržaj dostupan američkoj javnosti. Sud je u svojoj odluci naveo dokaze o zloupotrebi podataka korisnika i praćenju novinara, što je otkriveno u izvještajima Forbesa.
U Predstavničkom domu većina od 352 tijela glasala je za zabranu TikToka, ali u Senatu možda neće dobiti toliko odobrenja. Senator Kentuckyja Rand Paul izjavio je žestoko protivljenje zakonu, jer bi on mogao odvratiti mlade od glasanja i prekršiti Prvi amandman na slobodu govora.
U Appleu i Googleu, najviši rukovodioci razmatraju korake koje bi mogli poduzeti kako bi se pridržavali ove odluke. Tim Cook, izvršni direktor Applea, zajedno s rukovodstvom, zaključio je da nemaju izbora osim da poštuju zakon. Slični stavovi izraženi su i u Googleu, gdje postoji dodatna zabrinutost oko mogućnosti tzv. bočnog učitavanja, što omogućava korisnicima da preuzmu aplikaciju iz alternativnih izvora.
U početku, 2020. godine, Microsoft je bio taj koji je pokazao interesovanje za kupovinu platforme, ali iako je na kraju Oracle bio taj koji je bio blizu zaključenja ugovora, TikTok nije prodan. Stoga je problem sada još složeniji nego prije četiri godine: cijena aplikacije je naglo porasla, ali ako bude prisiljena na prodaju, mogla bi pasti.
Ako se zabrana sprovede, ovo bi bila prva situacija u kojoj SAD nameće zabranu društvene mreže na nacionalnom nivou. ACLU i drugi zagovornici slobode govora izražavaju zabrinutost da bi ovakav zakon mogao stvoriti opasan presedan i otvoriti vrata za zabrane drugih aplikacija.