U Sarajevskom ratnom teatru SARTR, 4. maja sa početkom u 20h bit će premijerno izvedena predstava Još uvijek smo živi. Riječ je o praizvedbi istoimenog teksta Nejre Babić, a u režiji Gianluce Iumento.
Još uvijek smo živi je tekst koji prati život jedne porodice koja nakon što ih istjeraju iz stana, traže novi dom i u toj potrazi nekoliko puta umiru. Šta se desi ljudima koji su primorani napustiti domove, gradove, porodice, sve što vole i što im je poznato? Kako pristati na to da moraš ispočetka graditi novi život, a da prethodni nisi napustio svojom voljom. Gdje pripadaš? Kome? Nekome je zaborav jedini način opstanka, nekome je spas u tome što se čuva za uspomene kao za sidro koje ga drži vezanog uz sve što mu je poznato i blisko.
Ovo je priča o ljudima koji žive ušuškani u svojoj divnoj običnoj svakodnevici u kojoj nalaze beskrajnu radost, u kojoj porodica skupa raste iz dnevnih rutina koje naizgled ni po čemu nisu posebne. A ipak u njih je stao cijeli svijet koji neko nasilno sruši. Zato što može.
U predstavi igraju: Selma Alispahić, Matea Mavrak, Davor Sabo i Sanjin Arnautović.
U stvaranju predstave učestvuje istaknuti tim umjetnika i umjetnica: Nejra Babić kao dramaturginja, Lejla Hodžić kao scenografkinja i kostimografkinja, Nedim Zlatar kao autor muzike, Nedim Pejdah kao dizajner svjetla, Danijel Jurišić ton majstor, Amina Đulović asistentica reditelja te Naida Čelik kao dizajnerica.
Premijera predstave zakazana je za 4. maj sa početkom u 20h, a reprize za 14. i 15. maj 2024.
Kao dio projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs) predstava Još uvijek smo zivi je kofinansirana od strane Evropske unije. Projekt CC4WBs ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu.
Predstava Još uvijek smo živi također podržana od strane Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) koja podržava i unapređuje regionalnu i multikulturalnu saradnju mladih na Zapadnom Balkanu. Programi RYCO-a usmjereni su na stvaranje mogućnosti za uključivanje mladih u aktivnosti koje doprinose međusobnom razumijevanju i pomirenju u građanskom, društvenom, obrazovnom, kulturnom i sportskom domenu.