ČOVJEK KOJI NIJE MOGAO ŠUTJETI je najbolji film Bosnia-Herzegovina Looks Around festivala

Release Date
26/11/2024
naslovna fotografija
iz filma 'Čovjek koji nije mogao šutjeti'

Filmski forum VHS Bottrop proteklog vikenda bio je domaćin sedmog izdanja međunarodnog filmskog festivala Bosnia-Herzegovina Looks Around, održanog od 22. do 24. novembra. Tokom tri dana, festival je publici ponudio bogat program od 23 kratkometražna filma iz glavne i studentske konkurencije, koji istražuju historiju, društvene razlike i perspektive Bosne i Hercegovine i susjednih zemalja.

Pobjednici festivala

Tročlani stručni žiri 7. BIHLAF Festivala u sastavu, Mersiha Husagić, Maja Zećo i Ferdinand Fries izabrali su sljedeće pobjednike. Glavnu nagradu za najbolji film osvojio je film Čovjek koji nije mogao šutjeti (The Man Who Could Not Remain Silent), režisera i scenariste Nebojše Slijepčevića. Ova dirljiva drama, inspirisana stvarnim događajem otmice i zločina u Štrpcima 1993. godine, nastala je u koprodukciji Hrvatske, Bugarske, Francuske i Slovenije. Film je već osvojio prestižnu nagradu Zlatna palma za najbolji kratki film na Filmskom festivalu u Cannesu.

U samo 14 minuta film otkriva univerzalnu snagu hrabrosti, straha i, iznad svega, ljudskosti. Uz suptilnu režiju i moćno pripovijedanje, podržano impresivnom glumom, ovo djelo postaje dirljiva počast Tomu Buzov, reditelj Slijepčević nam iz perspektive neodlučnog posmatrača podiže ogledalo i traži od nas da preispitamo vlastitu odgovornost u trenucima nepravde: dižemo li glas ili smo samo gledaoci? Film nas je duboko dirnuo i dao nam hrabrosti da danas ovdje govorimo. Želimo izraziti saosjećanje za sve ljude koji trenutno pate od užasa rata. Žudimo za mirom i nadamo se da će pravda pobijediti i da će odgovorni odgovarati, stoji u obrazloženju žirija.

Najbolji režiser ovogodišnjeg festivala je Sabahet Džafica za dokumentarni film Mia San Mia. Ova emotivna priča prati Renatu, majku koja se bori za život svoje kćerke Mije, nakon što sistem zakazuje.

Od početka nam je bilo jasno, ovaj film zaslužuje nagradu. Sve nas je duboko dirnuo i ostavio trajni utisak koji nećemo uskoro zaboraviti. Jednoglasno smo se složili da se ovaj film mora pogledati. Ovom nagradom želimo da skrenemo pažnju na delo koje je koliko vredno, toliko i bolno – a ipak, uprkos svoj svojoj težini, daje nadu da rediteljeva odluka da tako blisko i suptilno pristupi porodici u njihovoj najintimnijoj i najranjivijoj situaciji. Uvijek ostati jednostavan i direktan i namjerno izbjegavanje efekata daje filmu netaknutu iskrenost. Upravo taj autentični ton čini djelo tako moćnim i duboko ljudskim, navodi žiri.

Posebno priznanje žirija pripalo je filmu Cronicity autorice Alete Rajić. Kroz intrigantnu priču, film istražuje kako naizgled bezazleni događaji mogu pokrenuti katastrofalne posljedice.

– Za samo četiri minute, vizuelno impresivna lančana reakcija odvija se brzim tempom od prividne banalnosti do ništa manje od Prvog svetskog rata. Uz majstorski inscenirane prelaze, film pokazuje kako svakodnevno i iznad svega…ljudske akcije neumoljivo vode od jednog do drugog. Rediteljka, koja je sama kreirala animacije, svojim skiciranim crtežima uspijeva dočarati impresivnu krhkost i nepredvidivost života. Ovaj rad nas podsjeća na to koliko je svijet krhak i kako se tok stvari često čini nehotičnim, ističe žiri.

Spoj kulture, dijaloga i humanitarne misije

Festival je svečano otvoren u petak, 22. novembra, specijalnom projekcijom filma Cherry Juice, rediteljice i glumice Mersihe Husagić, članice ovogodišnjeg žirija. Subota je bila posvećena projekcijama iz glavne i studentske konkurencije, uz razgovore s predstavnicima filmske industrije BiH, uključujući reditelje Zulfikara Filandru i Sabaheta Džaficu te Bojanu Vidosavljević iz Udruženja filmskih radnika BiH.

Finalni dan festivala, u nedjelju, donio je svečanu dodjelu nagrada, nakon koje je uslijedila specijalna projekcija filma Kiss The Future režisera Nenada Čičina-Šaina. Film o životu u Sarajevu tokom opsade privukao je posebnu pažnju, a projekciji su prisustvovali Vesna Andree Zaimović, ambasadorica BiH u Španiji, i Senad Zaimović, direktor marketinške agencije Fabrika.

Dodatni sadržaj festivala uključio je panel o perspektivama Bosne i Hercegovine, uz učešće Aide Demirović-Krebs, ambasadora BiH u Njemačkoj Damira Arnauta te profesora Markusa Kollera s Univerziteta u Bochumu.

BIHLAF je ove godine imao i humanitarni karakter – sva prikupljena sredstva namijenjena su pomoći ustanovi za osobe s posebnim potrebama DRIN Fojnica, koja je teško pogođena nedavnim poplavama.

Festival je realizovan uz podršku Udruženja Aktion-leben und Lernen in Bosnien.V., pod pokroviteljstvom gradonačelnika Bottropa Bernda Tischlera, dugogodišnjeg prijatelja i podržavatelja ovog događaja.

Svi filmovi prikazani su s njemačkim titlovima, čime je festival omogućio pristup široj publici i dodatno učvrstio svoj status mosta između različitih kultura i perspektiva.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.