Kako je Cattelanova BANANA postala umjetnička senzacija

Release Date
27/11/2024
naslovna fotografija
@perrotin

Banana zalijepljena na zid izolirkom prodana je za 6.2 miliona dolara na aukciji u New Yorku.

Ovo konceptualno umjetničko djelo nazvano Comedian postalo je viralna senzacija nakon što ga je najplaćeniji talijanski umjetnik Maurizio Cattelan predstavio 4. decembra 2019. godine na Art Baselu u Miamiju. Posjetitelji su pokušavali shvatiti je li komad voća pričvršćen trakom na bijeli zid šala ili duhoviti komentar o upitnim standardima kolekcionara umjetnina, međutim, Galerija Perotin prodala je tri izdanja ovog djela po cijenama od 120.000 do 150.000 dolara.

Tri dana kasnije njujorški performans umjetnik David Datuna jednostavno je skinuo bananu sa zida i pojeo je, a performans je nazvao Gladni umjetnik. Datuna nije platio nikakvu kaznu, već je galerija pričvrstila novu bananu na zid. Direktor galerije Lucien Terras objasnio je za Miami Herald: [Datuna] nije uništio umjetničko djelo. Banana je ideja.

 

Cattelanova banana brzo je postala viralni fenomen, sa stotinama memova i parodija, ali i sa sa vlastitim lažnim Instagram profilom, koji je kreirala sama Galerie Perrotin, što namjerno pojačava online ironiju koja okružuje rad. Za tako kratko vrijeme banana je postala toliko poznata da je četvrti dana nakon izložbe, u nedjelju 8. decembra, galerija Perrotin morala da je ukloni zbog nekontrolirane gužve koju je privlačila.

 

Emmanuel Perrotin, vlasnik Galerije Perrotin, rekao je da je banana simbol globalne trgovine, ima dvostruki smisao, kao i klasična naprava za humor. Što se tiče cijene, umjetnik i galerist su se dogovorili oko apsurdne cifre od 120.000 eura jer bi niža cijena trivijalizirala rad. Cattelan nije govorio o značenju djela, rekavši samo: Nisam u Majamiju, ali sam siguran da je i on pun slika. Mislio sam da bi možda banana mogla biti dobar doprinos!

Ovo djelo bilo je tema razgovora u umjetničkom svijetu, s tim što su ga neki kritičari nazivali briljantnim komentarom o konzumerizmu i samoj umjetnosti, dok su ga drugi opisivali kao jedno od najgorih djela izloženih te godine.

Cattelan je u jednom intervjuu priznao da mu je bila potrebna puna godina da završi posao. Pokušao je koristiti smolu ili bronzane banane, ali nije uspio. Konačno je odlučio da zakači pravu bananu na zid.

Gdje god sam putovao, imao sam ovu bananu na zidu. Nisam mogao da shvatim kako da to završim. Na kraju, jednog dana sam se probudio i rekao ‘banana bi trebala biti banana’, rekao je Cattelan.

 

Certifikat o autentičnosti

Ko kupi ovo umjetničko djelo, dobija certifikat o autentičnosti i uputstvo za upotrebu. Kad banana istruhne, možete je jednostavno zamijeniti novom. Prema riječima umjetnika, ova instalacija je odraz vrijednosti koju dajemo stvarima.

Prošle sedmice, 21. novembra, Justin Sun, osnivač platforme za kriptovalute TRON, platio je 6.2 milona dolara na aukciji za certifikat autentičnosti, koji mu daje pravo da zalijepi bananu ljepljivom trakom na zid i nazove je Comedian.

Sun je izjavio da djelo predstavlja kulturni fenomen koji povezuje svjetove umjetnosti, memova i kriptozajednice, prenosi Sky News.

Na aukciji je licitiranje počelo s 800.000 dolara, a u roku od nekoliko minuta cijena je narasla na više miliona. Lucius Elliot, voditelj aukcije, kaže da se vodila žučna rasprava o tome je li ovo umjetnost, šala ili simbol pretjerivanja na tržištu umjetnina.

– U stvarnosti, naravno, ovo je sve to zajedno, zaključio je.

Ranije smo imali priliku vidjeti izložbu-instalaciju Daniela Spoerrija iz 1961. godine Der Krimerladen koja se sastojala od prodavnice voća i povrća u kojoj se moglo kupiti voće i povrće sa natpisom Attention, oeuvre d’art. Također, Yoko Ono je 1966. godine stavila jabuku na postolje od pleksiglasa i prodala je za dvjesta dolara. Jedan čovjek je ušao u galeriju i pojeo je: zvao se John Lennon i tako je upoznao Yoko.

art by Andy Warhol

Banana je bila protagonista umjetničkog djela i kada je 1967. Andy Warhol naslikao jednu za naslovnicu s uklonjivim ljepilom albuma The Velvet Underground & Nico. U svom stilu, Warhol nikada nije autorskim pravima zaštitio tu čuvenu sliku, ostavljajući prostor drugim umjetnicima da je koriste. Jedan od njih je njemački umjetnik Tomas Baumgertel, koji je od 1986. sprejom oslikao svoju verziju Warholove banane na fasadama više od 4.000 muzeja i galerija širom svijeta, i još tu i tamo, pretvarajući žuti plod u neku vrstu simbola koji označava umjetnost.

Godine 1999. sam Cattelan je ljepljivom trakom zakačio trgovca umjetninama Massima De Carlo za cijeli dan. Naslov rada je bio A Perfect Day.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.