Godine 1946. Britanski savjet je zadužio Georgea Orwella da piše o britanskoj hrani. Tajming nije mogao biti gori. Velika Britanija je bila usred perioda racionisanja hrane, pa je njegova skripta posmatrana kao proslava kulinarske ekstravagancije u vrijeme kad su svi bili prisiljeni da štede. Stoga nikad nije objavljena. Upravo u njoj se nalazio Orwellov recept za Božićni puding.
Ovdje vam donosimo dio te kuharice u kojem je Orwell s napaćenim narodom podijelio recept za Božićni puding, a koja na kraju nikad nije objavljena. Ako vam se kojim slučajem svidi, i imate kod kuće sve potrebne namirnice, u što čisto sumnjamo, počastite se Orwellovom recepturom za blagdan.
Mast je jedan od ključnih sastojaka i ne može ga zamijeniti margarin niti ništa slično, pa vam savjetujemo da ga potražite u obližnjem marketu.
U drugom dijelu ručka dolazimo do najslavnijeg dijela engleske kuhinje – pudinga. Broj pudinga toliko je velik da bi nemoguće bilo dati kompletnu sliku svih načina na koje se priprema. No, možemo ga svrstati u tri glavne grane. Puding od masti, pite i mliječni pudinzi. Tijesto od masti, koja se pojavljuje u brojnim kombinacijama, od slanih do slatkih jela, sasvim je obično tijesto s kravljim lojem umjesto margarina, masla ili svinjske masti. Može se peći, ali češće je kuhamo ili parimo. Najbolji od svih pudinga s ovom masti je puding od šljive, koji je iznimno bogato i skupo jelo koje svi u Britaniji jedemo za Božić.
U jednostavnijim vrstama pudinga kora od masti se zasladi sa šećerom i nanesu se smokve, datule, ribizle ili suhe grožđice, a može biti i od đumbira ili marmelade sa narandžama, ili se koristi kao punjenje za kašu od jabuka ili voćnog vina, ili se uzastopni krugovi džema slože u cilindrični oblik i on se nazovi zdepasti puding, a može se i jesti i sam sa malo sirupa koji se pospe po njemu.
Jedna od najboljih vrsta je valjušak od kuhanih jabuka. Sredina jabuke se odstrani, tako nastalu rupu napunimo smeđim šećerom, a zatim se jabuka prelije tankim slojem masti. Sve se zajedno dobro veže u kakvu tkaninu i prokuha.
Recept za puding
Sastojci_450 gr ribizli, sultanija i grožđica, 50 slatkih badema, 30 gorkih badema, 100g različitih kora od voća, 250g smeđeg šećera, 250g brašna, 100g krušnih mrvica, ½ kašičice soli, ½ kašičice naribanog muškantnog oraščića, ¼ kašičice cimeta u prahu, 170g masti, korica i sok jednog limuna, 5 jaja, malo mlijeka, malo piva ili brandyja.
Priprema_Operite voće. Nasjeckajte mast, korice voća, grožđice, bademe blanširajte i nasjeckajte bademe. Pripremite mrvice hljeba, te u zdjeli pomiješajte sve sastojke.Prosijte začine i so u brašno. Smješajte sve suhe sastojke u zdjelu. Istucite jaja, pomješajte ih sa sokom od limuna i dobro izmješajte. Ako je mješavina previše čvrsta, dodajte malo mlijeka. Neka mješavina odstoji nekoliko sati u pokrivenoj posudi. Onda opet dobro pomješajte i nanesite u dobro namasćenu posudu promjera 8 cm. Prekrijte papirom za pečenje i kuhajte ili parite pet do šest sati. Onaj dan kada budete trebali jesti puding, ponovo podgrijte tako što ćete ga kuhati na pari 3 sata. Kada ga budete posluživali, naspite preko njega punu kašiku toplog brandyja i zapalite vatru.
U Britaniji je običaj da se u svaki puding stave novčić ili dva, porculanski ukras ili srebrni privjesak, za koje se vjeruje, da donose sreću.