U Sarajevu je u okviru 4. STARfesta โ velikog dogaฤaja za karijerni razvoj mladih u BiH danas predstavljena nova regionalna platforma za razvoj kreativnih industrija โCreativeย Gate. Ovo je ujedno bila i prilika da se kroz Creative Gate predstavi vizija razvoja i pozicioniranja Zapadnog Balkana kao jednog od glavnih globalnih hubova za kulturne i kreativne industrije, kao i nove puteve za saradnju, rast i odrลพivost u ovom sektoru.
Na predstavljanju su uฤestvovali Siniลกa ล eลกum, ลกef kancelarije UNESCO-a u Sarajevu, Amila Karavdiฤ, direktorica za kulturnu saradnju u British Councilu u Bosni i Hercegovini, Renata Radeka, koordinatorica projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (UNESCO), Ivan Petroviฤ, predsjednik UO EXIT fondacije i Jan Z. Kulenoviฤ, predsjednik MUNJA Inkubatora.
Siniลกa ล eลกum, ลกef kancelarije UNESCO-a u Sarajevu izrazio je nadu da ฤe Creative Gate postati izvrsna platforma za kreativne industrije na Zapadnom Balkanu i ลกire. Bit ฤe to prostor na kojem ฤe umjetnici, publika i svi ostali zainteresirani moฤi biti informirani, suraฤivati i imati svoje online mjesto u sigurnom okruลพenju, dodao je.
– Uloga Creative Gate platforme kao katalizatora pozitivnih promjena je kljuฤna u stvaranju bogatije regionalne kulturne ponude, te u kreiranju moguฤnosti za saradnju i jaฤanje meฤukulturalnog dijaloga koji moลพe premostiti podjele, promovisati bolje meฤusobno razumijevanje, a time i doprinijeti razvoju lokalnih ekonomija. Ovo je prostor u kojem se putem kulture, tehnologije i inovacija stvara moguฤnost za ekonomski odrลพivo i inkluzivno kreativno okruลพenje za kreativne profesionalce i talente Zapadnog Balkana, rekla je Amila Karavdiฤ, direktorica za kulturnu saradnju British Council-a u Bosni i Hercegovini.
Stvoriti sigurno okruลพenje i jedinstven prostor za umjetnike, publiku i buduฤe investitore dio je misije platforme Creative Gate. Primjeri dosadaลกnje uspjeลกne saradnje organizacija okupljenih oko platforme garancija su za njene buduฤe rezultate.
– Primjer izvrsne suradnje na Zapadnom Balkanu je suradnja UNESCO-a i British Council-a koji zajedniฤki podrลพavaju Fondaciju EXIT u nastojanju da savremenim metodama stvore najbolje uvjete za privlaฤenje kreativaca. Ciljย je uฤiniti platformu prostorom koji ฤe pomoฤi umjetnicima da ojaฤaju svoju umjetniฤku snagu, naglasila je Renata Radeka, koordinatorica regionalnog projekta Kultura i Kreativnost za Zapadni Balkan.
U vrijeme velikih druลกtvenih transformacija i izazova, vaลพno je prepoznati kreativni i intelektualni kapital, te stvarati preduslove za umreลพavanje i bolje pozicioniranje kreativaca iz cijele regije, te doprinijeti njihovoj veฤoj vidljivosti pred potencijalnim investitorima.
– Kreativne industrije zajedno sa ICT sektorom su najveฤa razvojna ลกansa naลกeg regiona kako za ekonomski razvoj, tako i za zadrลพavanje talenata na ovim prostorima. Potrebno je regionalno udruลพivanje kako bi se napravio povoljan ambijent za dalji razvoj ovog veoma fragmentisanog, ali u totalu velikog sektora , rekao je Ivan Petroviฤ, predsjednik UO EXIT fondacije na danaลกnjem predstavljanju platforme Creative Gate.
Prednosti ove platforme itekako bi trebali prepoznati mladi ljudi u dobi od petnaest do trideset godina koji su istovremeno i prva u potpunosti digitalna generacija orijentirana prema sadrลพajima takve vrste, odnosno proizvodima kreativne industrije.
– To otvara veliki prostor da uz podrลกku sa strane dio njih sutra moลพe pronaฤi posao, profesiju ili usavrลกavanja. U tu priฤu se uklapa Creative Gate kao jedan alat koji bi spojio digitalnu generaciju sa novim vrstama zanimanja iz oblasti kreativne industrije, smatra Jan Z. Kulenoviฤ, predsjednik MUNJA Inkubatora.
Inovativnu digitalnu platformu Creative Gate pokrenula je EXIT Fondacija i festival Taksirat. Rijeฤ je o dijelu projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs), koji finansira Evropska unija, a ฤiji je cilj jaฤanje kulturnog i kreativnog sektora u regionu kroz unapreฤenje dijaloga i druลกtveno-ekonomski uticaj. Projekat implementiraju UNESCO, British Council i Italijanska razvojna agencija (AICS), koji rade na stvaranju odrลพivog i inkluzivnog kreativnog okruลพenja, prepoznajuฤi znaฤaj kulturnog nasljeฤa i inovacija za regionalnu saradnju.